Sağlıklı ve Güçlü Patiler

Sağlıklı ve Güçlü Patiler

Evcil hayvanlarımızın ayaklarının sağlığı da son derecede önemlidir. Vücudu taşımalarının yanı sıra ayaklar; çevreyi algılar, darbelere karşı direnç sağlar ve vücut sıcaklığını korurlar. Doğru beslenme ile de etkili bir şekilde korunacakları gözardı edilmemelidir.

Besin eksiklikleri çoğunlukla cilt ve pati tabanı değişiklikleri ile açığa çıkar. Normal deri gibi pati tabanları, biyotin, A, E, ve C vitamini, besinsel lipitler ve mineraller dahil çeşitli besinlerin uygun miktarda temin edilmesini gerektirir.

PATİ TABAN YAPISI

Kedi ve köpeklerin pati tabanlarındaki deri, vücutlarının geri kalan kısmını kaplayan deriden çok farklıdır. Kıl ve folikül bulunmayan pati tabanları, hem çok güçlü ve kalın, hem de oldukça esnek ve yumuşaktırlar.

Patileri aşındıkça altlarında çatlak ve yarıklar oluşabilir. Bu durumda zararlı bakteriler vücuda gireceğinden ayaklarında ağrı ve iltihaplanmalar ortaya çıkar.

Patilerindeki acı yüzünden evcil hayvanlarımızın hareketlerinde de azalma görülebilir, bu da kilo almalarına ve dolayısıyla ayaklarında daha fazla rahatsızlık ve ağırlık hissetmelerine yol açacaktır. 

PENÇELER

Pençeler, epidermisin sert ve keratinleşmiş halidir. Evcil hayvanlarımız tırmalamak, tırmanmak, kazmak ve av yakalamak için pençelerini kullanır. Pençe uçları sürekli yenilenerek keskinliğini korur.

Düzenli bakım yapılmaz ve beslenmeye önem verilmezse tıpkı deri gibi pençeler de hassaslaşır ve çatlar. Bu da ağrı ve enfeksiyona neden olabilir.

Genel olarak, evcil hayvanlarımızın deri sağlığına yararı olan her besinin pençelere de aynı şekilde yararı olduğunu söyleyebiliriz. 

DERİ VE PENÇE PROBLEMLERİ

Pati yüzeyinde kuruluğa ve çatlamaya neden olan yetersiz keratinleşme, pati altlarında ortaya çıkan deri problemlerinin en yaygın nedenidir.

Biyotin, çinko ve A vitamini gibi besin maddelerinin bu süreçte tüketilmesi çok önemlidir. Akut eksiklik belirtileri nadiren görülse de altında yatan kronik koşulların hedef dokulara ulaştığı durumlarda yaygın olduğu düşünülmektedir.

Buna ek olarak, balık yağlarından alınan Omega-3 yağ asitlerinin vücudu kaplayan deride olduğu gibi, patilerde de yumuşaklık ve bütünlük sağlamak açısından önemli bir rolü bulunmaktadır.

 

A & E VİTAMİNLERİ

Yağda eriyen bu vitaminlerin her ikisi de vücutta antioksidan etki göstererek, peroksit ve serbest radikaller gibi reaktif oksijen türlerini etkisiz hale getirirler. Bu oksijen türleri, ortadan kaldırılmazsa hücre zarlarına ve hassas dokulara zarar vererek iltihaplanmaya ve bazı bölgelerde ateşlenmeye sebep olur. Bu durumda, köpekler iltihaplı veya ateşli bölgeleri kaşıyarak tahriş edebilir ve dolayısıyla daha büyük sorunlarla karşılaşabilirler.

Buna ek olarak, A vitamini epitel hücrelerinin farklılaşması ve keratinleşmesinde rol oynar. Bu vitaminin vücuda çok az veya çok fazla takviye edilmesi durumunda; kabuklanma, tüy dökülmesi, aşırı keratinleşme ve enfeksiyona yakalanma riski artabilir.

Besin değerleri tam mamalar bu vitaminleri yeterli seviyede içerse de deri problemlerini azaltmak için farklı gıda takviyelerinden yararlanılabilir.

 

OMEGA-3

Omega-3 yağ asitleri (özellikle balık yağında bulunanlar), pati ve pençelerin birçok işlevi için gereklidir.

Öncelikle bu yağ asitlerinin metabolizması, patilerdeki ısıyı ve şişkinliği azaltan, iltihap önleyici eikozanoidlerin üretilmesini sağlayarak, patilerinde rahatsızlık olan evcil hayvanlarda ısırma ve kaşınmayı azaltır.

EPA ve DHA gibi Omega-3’ler, güç ve esneklik sağlamak için hücre zarlarına alınır. Bu yağların eksikliği ya da vücutta hiç olmaması hücrelerin kırılganlaşmasına ve strese ve yıpranmaya karşı dayanıksız kalmasına sebep olur.

Ayrıca, bu uzun zincirli yağ asitleri, derinin yüzeyini kaplayan sulu tabakaya katkısı olan kolesterol gibi diğer maddelerin üretiminde de rol alır.

 

BİYOTİN

Az miktarda vücuda alınması yeterli olsa da, biyotin deride hücre farklılaşması ve keratinleşmeyi sürdürmek için gerekli bir vitamindir.

 

ÇİNKO

Çinko vücudun metabolizma ve savunma sistemleri için çok önemlidir. Birçok enzimin yapısında bulunan çinko, protein ve lipidlerin sentezi ve bakımı için gereklidir.

Beslenmede çinko eksikliği hızla deri sorunlarına yol açabilir. Aynı zamanda, A vitamininin metabolizması, bağışıklık aktivitesinin sürdürülebilmesi ve epidermal bütünlük için de gereklidir. Bu nedenle deri, bu mineral için vücuttaki temel hedef dokulardan biridir. 

Bilimsel araştırmalar kedi ve köpeklerin beslenmesinde çinko miktarının artırılması ve takviye gıdalardan faydalanılması gerektiğini göstermiştir.