Deri ve Tüy Sağlığı

Deri ve Tüy Sağlığı

Bir evcil hayvanın durumu ve soyu konusunda karar vermek için açık bir şekilde görülebilir sadece birkaç faktör bulunmaktadır. En önemlisi kürküdür. Güzel, kaliteli bir kürk genellikle sağlıklı bir evcil hayvan anlamına gelir.

DERİ VE TÜY

Kedi ve köpeklerimizin bazı fiziksel özellikleri sağlık durumları hakkında bize sinyal verir. Fakat yetersiz beslenme ve hastalık belirtilerinin birçoğu etkisini vücut içerisinde gösterdiği için dışarıdan gözlemlenemez. Deri ve tüylerinin yapısı sağlık durumları hakkında bilgi almak için her gün kullanabileceğimiz gözle görülür fiziksel özelliklerindendir.

DERİ

Deri vücudun en büyük organıdır. Vücudu korur ve metabolik işlevlerin birçoğunu yerine getirir. Bariyer görevi görerek yabancı maddelerin ve nemin vücuda girmesini engeller ve metabolik dengeyi korur.

Eklem ve kasların doğru şekilde çalışması için vücuda mekanik destek sağlar. Ayrıca, deri önemli duyularımızdan biridir. Vücudu ağrı ve sıcaklık değişikliği durumunda uyarır. Terleme, damar daralma ve genişlemesi yoluyla vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda, maddelerin kan dolaşımına salınımını sağlayarak önemli bir endokrin işlevi görür.

Deride iki ana katman vardır. Dış katmana epidermis denir. Derinin dış yüzeyine (stratum corneum) doğru gittikçe keratinleşen ve deriden dökülerek atılan hücrelerden meydana gelir. Dermis olarak adlandırılan ve nispeten daha kalın olan iç katman ise kolajen lifleri, doku içi madde ve sınırlı sayıda hücreden meydana gelir.

Kıl kökleri, yağ bezeleri, kan damarları, sinirler ve bazı küçük kaslar da bu katmanda bulunur. Dermis, derinin gerilme direncini ve esnek olmasını sağlar. Derinin iç ve dış katmanlarının yapısının ve işlevlerinin sürdürülmesine yardımcı olur.

TÜY

Evcil hayvanlarımızda üç temel tüy çeşidi mevcuttur ve her biri farklı görevler görür. En belirgin tür dış tabakayı oluşturan ve koruyucu işlevi gören posttur. Bu postu oluşturan tüyler genellikle kalın ve güçlüdür, özellikle Alman Çoban Köpeği ve Teriyer gibi ırklarda görülür.

Bir alt katman olan ve çoğunluğu oluşturan ikincil tüyler izolasyon ve suya karşı koruma sağlar. Bu tüyler daha ince ve yumuşaktır. Son olarak çok ince, kısa ve yumuşak tüylerden oluşan bir tabaka deriyi kaplar ve deri yüzeyine yakın ek bir izolasyon sağlar.

 

DERİ VE TÜY SAĞLIĞINI KORUYABİLMEK VE İŞLEVİNİ SÜRDÜREBİLMEK İÇİN ÇEŞİTLİ BESİN MADDELERİNDEN FAYDALANMAK GEREKLİDİR

 

ÇİNKO

Hızla çoğalan dokuların yüksek oranda çinkoya ihtiyacı vardır, bu nedenle çinko deri için kritik bir besin maddesidir. Çinko aynı zamanda deri ve tüy sağlığıyla yakından ilgisi olan yağ asitlerinin biyosentezinde ve A vitamininin metabolizmasında gereklidir. Özellikle şelatlı çinko, sindirim sisteminde kolaylıkla emilip deri hücrelerine taşındığı için etkili bir beslenme kaynağıdır.

 

BAKIR

Melanin deri ve tüy pigmentasyonu için gerekli bir maddedir. Bakır, amino asit tirozinin melanine dönüştürülmesine katkı sağlar. Bu mineralin eksikliğinin ilk belirtilerinden biri tüylerin renksizleşmesidir. Ayrıca bakır antioksidan enzimlerin önemli bir bileşenidir ve deriyi oksidatif hasarlardan korur.

 

A & E VİTAMİNLERİ

A vitamini, epitel hücrelerinin onarımı ve bakımı için gereklidir. A vitamininin vücutta eksik ya da fazla olması kepeklenme, deri enfeksiyonu, tüy dökülmesi ve yoğun keratinleşme gibi problemlere neden olabilir. A vitamini vücutta depolanabilir, ancak besin yoluyla uygun miktarda takviye edilmesi de gereklidir.

E vitamini ise temizleyici antioksidan özelliğine sahiptir ve hücre zarlarını reaktif oksijen hasarlarından korur. Serbest radikaller gibi zararlı maddeler deride hızla çoğalan hücreleri hedef alırlar. Bu nedenle E vitamini önemli bir koruyucu besin maddesidir. Ayrıca, tamamlayıcı E vitamininin bazı cilt bozukluklarının tedavisinde etkili olduğu görülmüştür.

 

BİYOTİN

Suda çözünen bu vitaminin her gün küçük miktarlarda vücuda alınması gerekir. Sağlıklı kedi ve köpeklerde bu gereksinim genellikle bağırsaktaki mikrobik sentezle karşılanır. Ancak hastalık veya antibiyotik tedavisi gibi durumlarda, bu mikrobik üretim azaldığı için gıda takviyesi gerekir.
Biyotin keratin sentezinde önemli bir besin maddesidir ve vücutta biyotin eksikliği; derinin iltihaplanmasına, tüylerin dökülmesine ve pigment hücrelerinin kaybına
neden olabilir. Biyotin deri tabakalarındaki lipid metabolizması için de gereklidir, bu nedenle deri bütünlüğü için önemli bir vitamindir.

 

OMEGA-3 YAĞLARI

Deri iltihabına pire ısırıkları veya çevre kirliliği gibi birçok faktör neden olabilir. Bu durum derinin gerilmesine, sıcak, kuru ve kaşıntılı olmasına yol açar, ayrıca lezyon ve enfeksiyon riskini de artırır. Deri tabakasının kuruması çoğunlukla kepeklenme ve kaşınmaya sebep olur. Balık yağında bulunan Omega-3 yağları, hücre zarlarına entegre oldukları için iltihaplanmayı azaltırlar, epitel hücrelerine kuvvet ve esneklik kazandırırlar. Aynı zamanda derinin salgıladığı mumlu bir madde olan sebum üretiminin düzenlenmesine yardımcı olurlar.