Tüm ırklardan kısırlaştırılmış ve kilolu yetişkin kediler için

Bonacibo Adult Cat Light & Sterilised

BonaCibo Adult Cat Light & Sterilised, kısırlaştırılmış veya kilolu kediler için formüle edilmiştir. Kilo kontrolünün sağlamasına yardımcı olurken lezzetli bir mamada tüm temel besinleri sunacak şekilde dikkatle dengelenmiş protein ve yağ seviyelerini içerir.

İdeal Kilo

Uriner Sağlık Desteği

Sağlıklı Sindirim Sistemi

Tüm ırklardan kısırlaştırılmış veya kilolu Yetişkin Kediler için

İçindekiler

Kurutulmuş Tavuk Proteini, Baldo Pirinç, Mısır, Rafine Tavuk Yağı, Hamsi Unu, Karides Unu, Bira Mayası, Hidrolize Tavuk Ciğeri, Hamsi Yağı, Nükleotit Maya Proteini, Mineraller, Prebiotik Mannan Oligo Sakkaritler, Deniz Yosunu, Avizeağacı Özütü , Kızılcık Tozu, Pisilyum.

%30

Protein

%12

Yağ

Analitik Bileşenler

Protein % 30
Yağ İçeriği % 12
Ham Kül % 7
Ham Selüloz (Lif) % 3
Omega-6 % 3,6
Omega-3 % 0,65

Beslenmeye Dayalı İlaveler

Vitamin A  25.000 IU/kg 
Vitamin D3 1.500 IU/kg 
Vitamin E 150 mg/kg 
Vitamin K3 0,36 mg/kg 
Vitamin C 25 mg/kg 
Vitamin B1 14,94 mg/kg 
Vitamin B2 12,36 mg/kg 
Vitamin B6 13,36 mg/kg
Vitamin B12 0,08 mg/kg
Pantotenik Asit 14,98 mg/kg
Folik Asit 2,67 mg/kg
Niyasin 50 mg/kg
Biyotin 0,28 mg/kg
Bakır (Sülfat olarak) 18 mg/kg
Çinko (Sülfat olarak) 95 mg/kg
Çinko (Şelat olarak) 20 mg/kg
Manganez (Sülfat olarak) 30 mg/kg
Selenyum (Selenit olarak) 0,3 mg/kg
L-Karnitin 200 mg/kg
Taurin (Selenit olarak) 1.800 mg/kg
AB onaylı antioksidanlar.

Düşük Tahıllı

Besin maddesi olan tahılı düşük miktarda içererek kedinizin sağlıklı olarak yaşamını sürdürmesine yardımcı olur.

ideal-kilo-icon
İdeal Kilo

BonaCibo, kedinizin uzun bir yaşama ve sağlıklı bir metabolizmaya sahip olabilmesi ve ideal vücut ağırlığını koruyabilmesi için protein ve yağ oranı dengelenerek formüle edilmiştir.

bagisiklik-sistemi
Sağlıklı Bağışıklık Sistemi

BonaCibo, içeriğindeki doğal prebiyotik lifler bağırsaklarda yararlı bakterilerin gelişimini destekler ve patojenlerin zararlı etkisinin azaltılmasına yardımcı olur, bağışıklık sistemini destekler ve sindirimi optimize eder.

deri-tuy-sagligi
Deri ve Tüy Sağlığı

BonaCibo, sağlıklı deri yapısını ve parlak tüylerin oluşumunu desteklemek üzere vitaminler ve amino asitlerce zenginleştirilmiş, Omega-6:Omega-3 yağ asitleri oranı dengelenmiş içeriğe sahiptir.

gorme-ve-kalp-sagligi
Görme ve Kalp Sağlığı

Sinir sisteminin, kalp sağlığının ve görme kabiliyetinin desteklenmesi için gerekli olan Taurin yüksek miktarda ilave edilmiştir.

uriner-saglik-destek
Üriner Sağlık Desteği

BonaCibo, içeriğindeki dengelenmiş, optimum düzeydeki mineral seviyeleri ile üriner taş oluşumu riskini azaltmaya yardımcı olur.

sindirim-sistemi
Sağlıklı Sindirim Sistemi

Sindirilebilirliği yüksek gıdaların, hassas bir pişirme işlemine tabi tutulması ile BonaCibo maksimum sindirimin sağlanmasına yardımcı olur.

Tuy-yumagi-atimi
Tüy Yumağı Atımı

Sindirim sisteminin bozulmasına sebep olan tüy yumaklarının dengelenmiş besinsel lif içeriği ile çözülerek, kolayca atılmasına yardımcı olur.

Dengeli-vitamin
Dengeli Vitamin ve Mineraller

Metabolizmayı desteklemek ve sürekli enerji üretimini sağlamak üzere optimal düzeyde vitaminler içermektedir. Temel iz mineraller, vücudun kolaylıkla absorbe edebileceği ve faydalanabileceği formdadır.

 1. Bonacibo Adult Light ve Sterilize hangi kediler için uygundur?

  Bonacibo Adult Light ve Sterilize Kedi maması, kısırlaştırılmış ve fazla kilolu kediler için idealdir. Azaltılmış mineral içeriği ile, kedilerimizde görülebilecek, idrar yolu problemlerinden, taş ve kristal oluşumunu riskini minimize etmektedir.

 2. Taurin nedir? Neden kedi mamalarında mutlaka olmalıdır?

  Taurin aminoasite benzeyen ve aynı zamanda bir vitamin gibi vücut içinde rol alan bir besin maddesidir. Taurinin, göz sağlığı için retina gelişimini ve kalp kaslarının gelişimini sağlaması gibi vücutta birçok fonksiyonu vardır.

  Köpeklerin aksine, kediler vücutlarında taurin üretemez, bu nedenden dolayı kediler, bu besini mamanın içeriğinden sağlamalıdır. Kedilerin besinsel ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilmek için Çağatay, Bonacibo Adult Cat Lamb&Rice mamalarında taurin kullanmaktadır.

 3. Kedileri kuru mama yemeye nasıl alıştırabiliriz?

  Bazı kediler, kuru mama daha uygun ve hesaplı olmasına rağmen yaş mamayı tercih edebilmektedir. Kedinize kuru mamayı ilk verişinizde, yaş mamanın içine az miktarda karıştırarak azar azar vermenizi tavsiye ederiz. Genelde kuru mama ile hiç beslenmemiş kedilere, kuru mamanın yapısı alışılmadık gelebilmektedir, bundan dolayı ilk denemede kuru mamayı reddederlerse endişelenmeyin. Ayrıca, kedinizi kuru mamaya alıştırmak için biraz ılık su ile yumuşatabilirsiniz, fakat bunu asla süt ile yapmayınız. Veya bir iki tane kuru mamayı ana yemekten önce, elinizle ödül olarak verebilirsiniz. Kediniz birkaç tane kuru mama yedikten sonra ana yemekte yaş mama ile karıştırarak verebilirsiniz. Kuru mama tek başına kalana kadar yaş mama ile karıştırdığınız kuru mama oranını yavaş yavaş artırabilirsiniz

 4. Yeni bir kedi mamasına başladığında, kedilerde neleri gözlemeliyiz?

  Köpeklerimizin aksine, mamaların sindirilebilirliğini değerlendirmek için kedilerimizin dışkısının devamlılığını gözlemek her zaman kolay değildir. Tüylerinin durumu, hareket düzeyi ve kilo koruması , bize rehber olabilecek iyi göstergelerdir.

  Kedilerimizin, yumuşak ve parlak tüylere sahip, hareketli ve canlı olması gerekir, vücutlarında iyi düzeyde, fakat aşırı olmayan kas ve yağ olmalıdır. Bunu değerlendirmenin basit bir yolu sırtlarını boydan boya okşamaktır. Sırt kemiklerini hissetmelisiniz fakat sivri ve keskin olmamalıdır.

 5. Süreklilikte kuru mama ile beslenme kediler için bir problem yaratır mı? Dengeli bir şekilde beslenme sağlanabilir mi?

  Kuru mama, doğru bir şekilde formüle edildiği sürece, kediler tarafından ömürleri boyunca kullanılması tamamen uygundur. Kuru mama 40 yılı aşkın süredir piyasada bulunmaktadır ve herhangi bir probleme neden olmamıştır. İyi bir kuru mama, yetersiz ve düşük kalitedeki bir yaş mamadan kesinlikle çok daha iyi ve besleyicidir. Kuru mama kullanımı, kediler için özel bir problem olan diş sağlığı ve temizliği için de son derece faydalıdır. Ayrıca kuru mama, çoğu yaş mamadan daha pratik ve çok daha hesaplıdır.

 6. Kuzu etli mama ile tavuklu mama arasında ne fark vardır? Hangisi kediler için daha besleyicidir?

  Çağatay’ın tavuklu ve kuzu etli mamalarının tümü, kedilerimizin besinsel ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabilecek düzeydedir ve kedimizin günlük olarak ihtiyaç duyacağı, tüm besinleri sunmaktadır. Tavuk ya da kuzu etinden elde edilen mamalarının, hangisinin kedi için daha uygun olduğunu söylemek doğru değildir, Et çeşidinden ziyade, kedimiz için önemli olan mamanın kalitesidir. Ayrıca kedimizin farklı gıdalar alabilmesi için, problemsiz bir şekilde et çeşidini arada bir değiştirmek mümkündür.

 7. Kedilerde aynı mamayı, uzun süre kullanmak bir problem yaratır mı?

  Eğer mama besinsel olarak dengeli ve uygun kalitede ise, kedilerimizin, ömürleri boyunca aynı mamayı kullanmalarında hiçbir problem yoktur. Yine de bazı kediler, lezzet çeşitliliğini tercih edebilir. Bu durum kullanılan mamada herhangi bir problem olduğu anlamında gelmez. İyi kalitede bir mamanın, uzun vadede, kedide, herhangi bir duyarlılık ya da alerjik durum yaratması çok nadir görülen bir durumdur. Fakat yavru döneminde farklı lezzetlerdeki mamaları tatmış olan bir kedi genel olarak yaşamlarının devamında da değişik gıdaların beklentisi içinde olabilir.

 8. Kısırlaştırılmış kedilerde böbrek ve idrar keselerinde taş oluşumu neden kaynaklanır? Bu durumda ne tür bir beslenme önerilir?

  Kedilerde taş oluşumu karmaşık bir konudur. Stres, enfeksiyon, yaş, susuzluk gibi beslenme ile ilgili olmayan birçok neden taş oluşumunu sağlayabilir,

  Beslenme ile ilgili olarak taşlar, genellikle; kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi belirli minerallerin yoğunluğunun fazla olduğu durumlarda, daha sık meydana gelebilmektedir.

  Taş ve kristallerin birçok çeşidi vardır, fakat en yaygın iki çeşidi; strüvit ve oksalattır. Oksalat a, kristallerin şekillenmesi için asidik ortamı gerekir iken, Strüvit i alkali idrar tetiklemektedir. Alınan gıdadaki farklı besin değerleri, idrarın alkalin ya da asidik olmasını etkileyebilir ve böylece taş oluşumunda bir etkisi olabilir, fakat yine de mineral yoğunluğunun fazla olmasının etkisi çok daha fazladır. Bundan dolayı bu mineralleri dengelemek ve kedilerin susuz kalmaması ve koyu idrar çıkarmaması için fazlasıyla temiz ve taze suya erişimini sağlamak çok önemlidir.

  Ayrıca, üriner taş problemleri özellikle kısırlaştırılmış erkek kedilerde oldukça yaygındır. Bunun başlıca nedeni; Kısırlaştırılmış erkek kedilerin, idrar yollarının, dişi kedilere göre çok daha dar ve taş oluşumunun nedenleri arasında yer alan, fazla kilo alımına yatkın olmasıdır. Bu nedenle, özellikle kısırlaştırılmış erkek kedileri beslerken dikkat etmeliyiz.

  Çağatay’ın tüm formüllerinde üriner taş riskini en aza indirmek için PH ve mineral seviyeleri hassasiyetle dengede tutulmuştur ve özellikle kısır kediler için Bonacibo Light & Sterilised mama kullanılmalıdır.

 9. Kilolu kedilere hangi mama verilmelidir?

  Fazla kilolu ya da az hareketli kediler için Bonacibo Light & Sterilised mama mevcuttur. Diğer yetişkin kedi mamalarına oranla daha az enerji içerdiğinden, kilo vermeye ve sonrasında uygun kiloyu korumaya yardımcı olacaktır. Paket üzerinde tavsiye edilen miktarda vermek son derece önemlidir, çünkü verilen mama miktarının aşırı kısılması ‘hepatic lepidosis” yani hepatik yağlanmaya neden olabilir. Böyle bir durumda, yağ metabolizmasından gelen toksik maddeler kediyi zehirleyebilmektedir. Bu nedenle, kilo kaybı, kontrollü ve yavaş olmalıdır. Ayrıca kedinizin kilosunu bilmek ve mama miktarını doğru olarak tartmak önemlidir.

 10. Kedilerde karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları neden görülür? Bu durumda ne tür bir beslenme gerekir?

  İdrarda, protein ve beyaz kan hücreleri tespit edilmesi, genelde böbrek fonksiyonlarında bir bozukluk olduğunun göstergesidir.

  Bu durum; enfeksiyon, yaşlılık, travma, hastalık ve zehirlenmeyi de içeren çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

  Ayrıca yetersiz beslenme de buna sebep olabilir, fakat yetersiz beslenme, ancak uzun bir süre devam ettiği takdirde böbrek ve karaciğer problemleri görülmektedir.

  Böbreklerin, fazla miktardaki, istenmeyen mineralleri, aminoasitleri ve mikotoksinleri vücuttan attığı süreçlerde de bu tip rahatsızlıklar görülebilmektedir.

  Teşhis koymadan önce durumun neden kaynaklandığını araştırmak şarttır. örneğin; hastalığın hangi dönemden sonra ortaya çıktığı, kedinin yaşı ve çevre koşulları gibi diğer faktörler de son derece önemlidir.

  Eğer böbrekte bir rahatsızlıktan şüpheleniyorsa, kedi için, protein seviyesi düşük ve sindirim oranını yüksek bir mama ile beslemek çok daha uygun olacaktır.

  Bu gibi durumlarda, ideal olarak Bonacibo Light & Sterilised mama kullanılmalıdır.