Güçlü Kemikler ve Eklem Yapısı

Güçlü Kemikler ve Eklem Yapısı

Kedi ve köpeklerde hareket eksikliği sayısız sağlık sorununa yol açabilir. Yani evcil hayvanlarımız ne kadar aktif olurlarsa, o kadar sağlıklı yaşam sürerler.

Doğru besin maddeleri içeren mamalar ile besleyerek evcil dostlarımızın hareketli ve aktif olmalarını sağlarsak yalnızca onlara değil, onların anne babaları olarak kendimize de mutlu, sağlıklı ve eğlenceli bir yaşam sunmayı başarırız.

İSKELET

Yaşamımız boyunca, kemiklerimiz devamlı olarak yapım ve yıkım halindedir. Bu döngü sayesinde kemiklerimiz yenilenerek vücudumuzda depolanmış kalsiyum ve fosforların salınımını gerçekleştirirler.

Kemik oluşumunu sürdürmek için; kalsiyum, fosfor, magnezyum ve D vitamininin vücuda doğru miktarlarda alınması gereklidir. D vitamini vücudun kemik metabolizmasını düzenlerken, kalsiyum, fosfor ve magnezyum da kemik matriksini oluşturur.

Bu sebeple beslenmede doğru miktarlarda kalsiyum ve fosfor oranı sağlanması kemik sağlığı açısından önemlidir.

BAĞLAR & TENDONLAR

Bağlar ve tendonlar lifli dokulardır. Kaslarla kemikleri birbirine bağlayarak eklemlere güç ve esneklik kazandırırlar. Evcil hayvanlarımız yaşlandıkça bağ dokuları esnekliğini kaybeder. Bu da kas ve kemiklerin gerilmesine ve kırılganlaşmasına neden olur.

Bağ dokularının dayanıklılığını ve esnekliğini korumak için çinko ve omega-6 yağları gibi besin maddelerinin alınması önemlidir.

VİTAMİNLER

Vitaminler; enerji üretimi, kemik oluşumu, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve sıvı dengesinin sağlanması gibi vücudun birçok işlevinin yerine getirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu işlevler evcil hayvanlarımızın hareketliliği için gereklidir.

Vitaminler beslenme yolu ile vücuda alınır ve laktik asit gibi maddeleri vücuttan atarak evcil hayvanlarımızın daha dirençli ve sağlıklı olmalarını sağlarlar.

A ve D vitamini gibi yağda çözünen vitaminler vücutta depolanabilir iken tiyamin (B1) ve riboflavin (B2) gibi suda çözünen vitaminlerin günlük olarak alınması gereklidir.

MİNERALLER

Bakır ve manganez gibi mineraller enerji üretimini destekleyen enzimlerin önemli bileşenleridir. Bunlar, karaciğer ve böbrek gibi organlarda depolansalar da beslenme ile düzenli olarak alınmaları gerekir.

Bakır ve manganez gibi minerallerin vücuda az miktarlarda alınmaları gerekirken, magnezyum ve kalsiyum gibi diğer minerallere vücudun daha fazla gereksinimi vardır. Bunlar, güçlü kemik yapısı ve sıvı dengesinin sağlanması için önemlidir ve yine iyi bir beslenmeyle takviye edilmelidir.

DERİ

Sağlıklı bir deri; iskeleti destekler ve hareket için gerekli esnekliği sağlar. Evcil hayvanlarımız yaşlandıkça ciltleri kurur, incelir ve esnekliğini kaybeder. Bu durum hareketliliğin azalmasına sebep olur, yaralanma ve iltihaplanma riskini artırır.

Bol bol su içerek ve linoleik asit, çinko gibi uçucu yağlar ve minerallerle beslenerek cildin esnekliği ve dayanıklılığı korunabilir. Bunlar, diğer besin maddeleriyle birlikte yaşlılıkta derinin sağlığını korumaya yardımcı olan kolajen, keratin ve sebum üretimini destekler.

KASLAR

Sağlıklı kaslar, hayvanların aktivitelerini sürdürebilmeleri için önem taşımalarının yanında eklemler için de güç ve destek sağlarlar.

Kas lifleri, proteinlerden sağlanan uzun zincirli amino asitlerden oluşur. Vücuttaki amino asitlerin doğru kombinasyonunun sağlanabilmesi ve kas üretilebilmesi için besinsel proteinlerin miktarı ve kalitesi son derece önemlidir. Vücudun ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilecek amino asit kombinasyonları hayvansal proteinler ve maya proteinlerinde mevcuttur.

Hayvansal proteinler açısından zengin bir beslenme kas gelişiminin optimize edilmesini sağlar.

EKLEMLER

Hareketli eklemler, içinde eklem sıvısı bulunan ve kıkırdak tabakası ile korunan kemiklerden oluşur. Kıkırdak ve eklem sıvısı, eklem hareketini kayganlaştırarak kemiklerin sürtünme ve aşınmasını önler. Vücudun susuz kalması veya mineral eksikliği, eklem sıvısının azalmasına yol açabilir. Bu da kemikler arasındaki kayganlığın azalmasına ve dolayısı ile sürtünmenin artmasına neden olur. Her iki durumda da, eklemler sertleşir ve ağrı oluşturmaya başlar. Bu nedenle hayvanların susuz kalmamaları için bol bol temiz ve taze su bulundurulmalı ve beslenmelerinin yeterli ve dengeli miktarlarda mineral ve elektrolitler (sodyum, klorür ve potasyum vb.) içerdiğinden emin olunmalıdır.

Eklemlerde bir iltihaplanma söz konusu olduğunda; ekleme uygulanan fazla baskı ağrı oluşturabilir ve hareketliliğin azalmasına sebep olabilir. Aşırı kilo alma, enfeksiyon ve yaralanma gibi durumlarda iltihaplanmayı azaltmak için omega-3 yağları beslenmeye dahil edilebilir. Hamsi yağı gibi balık yağları en etkili ve konsantre Omega-3 kaynaklarıdır.

Esneklik ve hareketliliğin sürdürülebilmesi açısından kıkırdağın sağlıklı olması çok önemlidir. Sağlıklı bir kıkırdak yumuşak ve pürüzsüzdür, kemiklerin birbirine sürtünmesini önler. Evcil hayvanlarımız yaşlandıkça, kıkırdakları daha kuru, daha ince hale gelir, esnekliğini kaybeder. Bu durum sürtünme ve aşınmayı artırarak iltihaplanmaya yol açar. Glukozamin ve kondroitin gibi eklem destekleyiciler, kıkırdak üretimine katkıda bulunur ve kıkırdağın parçalanmasını önler, böylece eklemlerin yumuşaklığını ve esnekliğini korumasına yardımcı olur.

METABOLİZMA

Enerji, hücresel mitokondri içindeki metabolizma ile sağlanır. Bu metabolik süreç, besinlerden alınan yağ, karbonhidrat ve proteinler ile enerji üreten enzim ve vitaminler tarafından yönetilir.

Sağlıklı bir metabolizma için öncelikli besin maddesi; tiamin, riboflavin ve niasin içeren vitamin B kompleksidir ve vücutta depolanamadıkları için iyi bir beslenme ile günlük olarak alınmaları gerekir.

Buna ek olarak; vücuttaki hücre sayısı ne kadar fazla olursa o kadar fazla enerji üretilir. Hücre sayısının artırılması Nükleotidler (DNA’nın yapı taşları) ile mümkündür.

Bu nükleotidler vücut tarafından üretilse de besin takviyesi (örneğin maya) olarak alındığında enerji üretimini daha da artırabilmektedir.